close
تبلیغات در اینترنت
بیمه ها

تبلیغات

ما را دنبال کنید

جستجوگر

درباره ما

  اين سایت به بحث درمورد مسائل حسابداری ،مالیات،بیمه می پردازد.

  1. 1-هرآنچه يك حسابداري بايد بداند.
  2. 2-هرآنچه يك بيمه گربايد بداند.
  3. 3-هرآنچه بايد يك مودي مالياتي بداند.
  4. 4-هرآنچه يك فرد در مورد چك بداند.
  5. 5-هرآنچه يك نفردر مورد حقوق و بيمه خود بداند.

کانال تلگرام

اطلاعات


آمارگیر

 • :: آمار مطالب
 • کل مطالب : 106
 • کل نظرات : 2
 • :: آمار کاربران
 • افراد آنلاين : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • :: آمار بازديد
 • بازديد امروز : 37
 • بازديد ديروز : 37
 • بازديد کننده امروز : 18
 • بازديد کننده ديروز : 24
 • گوگل امروز : 9
 • گوگل ديروز: 6
 • بازديد هفته : 106
 • بازديد ماه : 548
 • بازديد سال : 7,641
 • بازديد کلي : 34,301
 • :: اطلاعات شما
 • آي پي : 54.164.198.240
 • مرورگر :
 • سيستم عامل :

افرادیکه در یک جامعه زندگی می‌کنند باید تابع قوانین و مقررات و نظامات آن جامعه بوده و عملی خلاف مقررات موضوعه انجام ندهند. حال چنانچه شخصی چه از روی عمد و چه به علت بی‌احتیاطی و غفلت مرتکب عملی خلاف قانون و مقررات حاکم شود مسئول بوده و زیان وارد خواهد شد و در صورتی که عمل آنها موجب لطمه جانی یا مالی به دیگری شود موظف هستند زیان وارده را جبران نماید. به این ترتیب برای یک فرد خاطی دو نوع مسئولیت ممکن است وجود داشته باشد یکی مسئولیت جزائی و دیگری مسئولیت مدنی.

تعریف مسئولیت مدنی

عبارتست از تعهد و التزامی که شخص نسبت به جبران زیان وارد به دیگری دارد اعم از آنکه زیان مذکور در اثر عمل شخص مسئوول یا عمل اشخاص وابسته به او و یا ناشی از اشیاء و اموال تحت مالکیت یا تصرف او باشد. مثلاً مالک یک اتومبیل موظف است چنانچه به علت برخورد اتومبیل او به اتومبیل یا شیئی دیگر خسارتی بطرف حادثه وارد شود در صورتیکه قانوناً مسئول باشد باید خسارت آن شخص را جبران نماید بدیهی است یک فرد ممکن است به علت عملی که مرتکب شده هم مسئولیت جزائی داشته باشد و هم مسئولیت مدنی.

مسئولیت مدنی قابل بیمه کردن است که البته این بیمه در چهارچوب شرایط و مقرراتی انجام می‌گیرد که برای هر نوع بیمه مسئولیت جداگانه وضع گردیده و متضمن حقوق و وظایف طرفین قرارداد می‌باشد.

مبنای مسئولیت مدنی

درباره پایه و مبنای مسئولیت مدنی و اینکه چگونه شخص مسئول شناخته می‌شود نظریه‌های گوناگونی وجود دارد:

۱- نظریه تقصیرـ وقتی شخص مسئول است که در انجام اعمال خود مرتکب تقصیر یا خطائی شده باشد و تقصیر عبارت است از عمل خلاف حق که یک شخص نسبت به شخص دیگری انجام می‌دهد در قانون مدنی در ماده ۹۵۳ تقصیر شامل تعدی عبارت است از “تجاوز نمودن از حدود اذن یا متعارف نسبت به مال یا حق دیگری” و تفریط عبارت است”ترک عملی که به موجب قرارداد یا متعارف برای حفظ مال غیر لازم است”.

۲- نظریه خطرـ در این نظریه ارتکاب تقصیر شرط مسئولیت مدنی نیست بلکه هر کسی که در اثر فعالیت خود خطرهایی ایجاد می‌کند و موجب زیان دیگری می‌شود مسئول است و ملزم به جبران خسارت وارد شده می‌باشد.

۳- نظریه تضمین حق ـ نظریه توسط آقای بوریس استارک استاد دانشگاه پاریس مطرح شده و به نظر وی هر کس حق دارد در جامعه خود سالم و ایمن زندگی کند و حقوق او تضمین شود هیچکس حق ندارد حقوق وسلامتی و ایمنی دیگران را به خطر اندازد. پس به محض اینکه حقی از بین رفت و زیانی وارد شد عامل زیان باید آن را جبران کند و همین الزام به جبران زیان، مسئولیت مدنی نامیده می‌شود. بیمه های مسئولیت از جمله رشته های بیمه ای است که به طور مستقیم در تنظیم روابط اجتماعی افراد جامعه، شناخت افراد از حقوق و مسئولیت های یکدیگر و تامین امنیت حرفه ای مشاغل و فعالیت های تاثیر گذار می باشد.


ادامه مطلب

بیمه مهندسی
محدوده پوشش‌ بیمه‌های مهندسی در بیمه‌های مهندسی برخلاف سایر رشته‌های بیمه که اکثراً دامنه‌ای بالنسبه و محدود دارند و تنها خطراتی معدود را زیر پوشش خود قرار می‌دهند، بسیار وسیع و گسترده است. بعنوان نمونه در کلیه رشته‌های بیمه، خطرات مورد پوشش در بیمه‌نامه بصراحت ذکر می‌شود و جبران خسارت‌های وارد به مورد بیمه به همان خطرات محدود می‌باشد ولی در بیمه‌های تمام خطر مهندسی فقط به ذکر استثنائات اکتفا می‌شود. بنابراین تأمین این بیمه‌ها شامل کلیه خطرات است بجز خطراتی که در بیمه‌نامه مستثنی شده‌اند بنابراین اطلاق نام تمام خطر(All Risk) به همین علت می‌باشد.

انواع بیمه‌‌های مهندسی

بیمه‌نامه تمام خطر مقاطعه‌کاران (Contractors all risk)

بیمه‌نامه تمام خطر نصب (Erection all risk)

بیمه ماشین‌آلات پیمانکاری (Machinery insurance)

بیمه ریسکهای تکمیل شده ساختمانی (Civil engineering completed risks)

بیمه فساد کالا (محصول) یا بیمه فساد کالا در سردخانه (Deteriortion of stock)

بیمه تجهیزات الکترونیکی (Electronic equipment)

بیمه شکست ماشین آلات (Machinery breakdown)

بیمه عدم النفع ناشی از شکست ماشین‌آلات (Loss of profits following machinery)

بیمه بویلر و مخازن تحت فشار و………..

بیمه‌نامه تمام خطر پیمانکاران (CAR) یا مقاطعه‌کاری

موضوع مورد بیمه: این بیمه نامه خسارت های فیزیکی، غیر قابل پیش بینی و ناشی از حادثه را در حین اجرای پروژه های عمرانی و زیر بنایی و عملیات ساختمانی انواع سازه از قبیل ساختمانهای مسکونی، اداری برجها، کارخانجات، سیلوها ،راهها، راه آهن، فرودگاه، سدها، پروژه های آبیاری، زهکشی، تونلها، پلها، لوله کشی فاضلاب، مخازن آب، موج شکن ها و مانند آن را تحت پوشش قرار می دهد.

عوامل زیادی از قبیل آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سیل و… که باعث بروز خسارت بر انواع سازه ها می شوند. تحت پوشش قرار می گیرند. علاوه بر پوشش های فوق خسارتهای وارده ساختمانی، خسارت های جانی و مالی به اشخاص ثالث و برداشت ضایعات نیز قابل بیمه شدن می باشد. پوشش این بیمه نامه از زمان شروع عملیات ساختمانی آغاز شده و تا دوره تحویل موقت ادامه می یابد. درصورت تمایل بیمه گزار دوره تحویل موقت که همان دوره تضمین یا دوره نگهداری است نیز به منظور ایفای تعهدات قراردادی تحت پوشش قرار می گیرد.

موارد پوشش بیمه‌ای بیمه‌نامه CAR

1- کارهای مورد مقاطعه ـ منظور کلیه عملیاتی است که می‌باید توسط پیمانکار اصلی یا پیمانکار فرعی با توجه به مفاد قرارداد ساختمانی انجام گیرد، از جمله انجام کارهای مقدماتی در محل اجرای پروژه از قبیل خاکبرداری، کار تسطیح و ترازبرداری، اجرای کارهای موقتی مثل راهها یا تونلهای انحرافی و سدهای حفاظتی همچنین استفاده از کلیه مصالحی که در محل اجرای پروژه گرد آمده شده و می‌باید در ساخت بنا به کار بروند. ۲- سوار کردن و نصب ماشین آلات ـ لوازم و سازه‌های فلزی نیز ممکن است که تحت پوشش بیمه‌نامه CAR قرار گیرند، مشروط بر آنکه ارزش آنها به انضمام هزینه‌های نصب کمتر از ۵۰درصد مبلغ بیمه شده باشد و در صورتی که بیشتر از ۵۰درصد باشد تحت پوشش یک بیمه‌نامه خطر نصب قرار می‌گیرند.

۳- لوازم و تجهیزات ساختمانی ـ منظور کلیه وسایل و تأسیسات رفاهی کارگران، انبارهای سرپوشیده، دستگاههای مرکزی بتون‌سازی و آسفالت‌سازی، داربستها و قالبها و غیره.

۴- ماشین‌آلات ساختمانی ـ عبارتند از ماشین آلات خاکبرداری، جرثقیلها و امثالهم، همچنین وسائط نقلیه کارگاهی که مجاز به تردد در جاده‌های عمومی نمی‌باشد. ضمناً تفاوتی نمی‌کند که ماشین‌آلات ساختمانی متعلق به خود پیمانکار باشد یا اینکه توسط وی اجاره شده باشد.

۵- هزینه‌های مربوط به جمع‌آموری ضایعات ـ منظور هزینه‌های مربوط به پاکسازی محل اجرای پروژه از ضایعاتی است که بر اثر وقوع یک خسارت قابل جبران تحت بیمه CAR بوجود آمده است.

۶- مسئولیت مدنی در قبال شخص ثالث ـ عبارتست از مسئولیت قانونی ناشی از خسارات مادی و صدمات جسمانی وارد به اشخاص ثالث که در نتیجه انجام کارهای مورد مقاطعه در محدوده اجرای عملیات ساختمانی یا در مجاورت آن بوقوع بپیوندد.

اموال مجاور ـ منظور اموالی است که در محل اجرای پروژه واقع شده‌اند، همچنین اموالی که اجرای پروژه را احاطه نموده‌اند مشروط بر آنکه متعلق به بیمه‌گذار بوده یا تحت مراقبت یا در امانت و یا در اختیار وی باشد.

بیمه تمام خطر نصب

این بیمه خسارتهای فیزیکی غیر قابل پیش بینی ناشی از حادثه که در حین اجرای عملیات نصب و با مونتاژ انواع ماشین آلات و تجهیزات و نیز نصب هر گونه سازه با اسکلت فلزی در کارگاههای کوچک و بزرگ صنعتی، صنایع خودروسازی، فولاد، چوب و کاغذ و… روی می دهد را تحت پوشش قرار می دهد. خطرات تحت پوشش در این بیمه نامه نیز مانند CAR است. پوشش این بیمه از زمان شروع عملیات نصب آغاز ش


ادامه مطلب

بیمه های عمر به طور کلی در حال حاضر به دو طریق عرضه می شوند:

۱- بیمه های عمر با پوشش صرفا خطر فوت:

در این گونه بیمه ها هدف تامین افراد خانواده بعد از فوت شخص بیمه شده می باشد.

۲- بیمه عمر پس اندازی :

در این گونه بیمه ها هدف تامین افراد خانواده بعد از فوت و تامین پس انداز آینده شخص بیمه شده می باشد که علاوه بر تامین خطر فوت جنبه پس اندازی نیز دارد. در کلیه این بیمه نامه ها، بیمه گذار باید ابتدا مبلغ سرمایه ای که می خواهد در قبال آن بیمه شود و همچنین استفاده کنندگان از سرمایه بیمه در صورت فوت یا حیات بیمه شده را مشخص نماید.

دسته اول شامل انواع ذیل می باشد:

الف ) بیمه عمر زمانی

در این نوع بیمه چنانچه بیمه شده در خلال مدت بیمه فوت کند و حق بیمه ها تا تاریخ فوت پرداخت شده باشد سرمایه مندرج در بیمه نامه به استفاده کننده پرداخت خواهد شدولی اگر بیمه شده در پایان مدت در قید حیات باشد بیمه گر تعهدی نخواهد داشت و حق بیمه ها قابل برگشت نیست.

ب) بیمه تمام عمر

مدت این بیمه نامه محدود می باشد. بیمه گر در ازاء دریافت حق بیمه به طور مادام العمر متعهد می شود که هر زمان و به هر علت بیمه شده فوت کند سرمایه مندرج در بیمه نامه را به اضافه سرمایه ای که از محل مشارکت درمنافع تامین شده به استفاده کنده بپردازد.

ج ) بیمه تمام عمر با محدودیت پرداخت حق بیمه

در این نوع بیمه، بیمه گذار برای مدت معین ۱۵ یا ۲۰ ساله حق بیمه می پردازد و پس از پایان آن مدت پرداخت حق بیمه قطع می شود ولی بیمه شده مادام العمر بیمه بوده و در هر زمان که فوت نماید سرمایه بیمه عمر پرداخت خواهد شد.

د) بیمه عمر تامین آتیه فرزندان

در این نوع بیمه سرپرست خانواده خود را بنفع فرزندان زیر ۱۸ سال بیمه می کند. چنانچه بیمه شده در طی مدت بیمه فوت کند بیمه گر متعهد است که تا سن ۱۸ سالگی کوچکترین فرزند بیمه شده مستمری مربوطه را پرداخت نماید.

ه)بیمه عمر مانده بدهکار

افرادی که از مراکز مختلف مانند بانکها وام دریافت می کنند چنانچه در طول مدت وام فوت نمایند، بیمه گر بقیه اقساط وام را از تاریخ فوت تا پایان مدت وام یک جا در وجه موسسه وام دهنده و یا استفاده کننده ای که در بیمه نامه قید شده باشد پرداخت می نماید.

دسته دوم شامل انواع ذیل می باشد :

الف ) بیمه عمر و پس انداز

در این بیمه چنانچه بیمه شده در خلال مدت بیمه فوت نماید در صورتیکه حق بیمه ها تا تاریخ فوت پرداخت شده باشد سرمایه مندرج در بیمه نامه به اضافه سرمایه ای که تا تاریخ فوت از محل مشارکت در در منافع تامین شده به ذینفع پرداخت خواهد شد و چنانچه این بیمه نامه ها تا پایان مدت ادامه یابد سرمایه مندرج در بیمه نامه به اضافه سرمایه اضافی که از محل مشارکت در منافع تامین شده است به ذینفع پرداخت خواهد شد. در صورت تمایل در پایان مدت بیمه نامه سرمایه موضوع بیمه می تواند به صورت مستمری ماهیانه محاسبه و بیمه گذار پرداخت گردد.

ب ) بیمه مهریه

بیمه نامه مهریه تضمینی مطمئن برای پرداخت تمام یا قسمتی از مهریه و پشتیبانی مالی مناسب است که زوجه می تواند از مزایای آن بهره مند شود.

ج ) بیمه تامین جهیزیه

در این بیمه نامه بیمه گذار و بیمه شده پدر یا مادر دختر و یا در صورت عدم وجود آن هر شخص دیگری است که علاقمند به تامین آینده دختر بوده و استفاده کننده در صورت فوت و یا حیات بیمه شده دختری است که بیمه نامه به نفع او صادر شده است.

بیمه های حوادث

تعریف: موضوع و محور این بیمه سانحه و حادثه ای است که می تواند منجر به فوت، نقص عضو و از کارافتادگی دائم کلی و یا جزئی و از کار افتادگی موقت، جراحت و صدمات بدنی و هزینه های پزشکی گردد. موضوع بیمه حوادث تامین و گرداخت غرامت معین در صورت فوت بیمه شده و یا نقص عضو و از کارافتادگی و جبران هزینه های درمانی ناشی از وقوع حوادث مشمول بیمه است.

۱- بیمه حوادث انفرادی

در این بیمه شخص می تواند خود را در قبال حوادث ۲۴ ساعته شغلی و غیر شغلی و یا خطرات شخصی برای مدت یکسال بیمه نماید.

حق بیمه در این بیمه نامه بر اساس شغل افراد تامین می گرددو جهت تامین این منظور پنج گروه شغلی از کم خطر تر تا خطرناک ترین شغل تعیین می گردد.

۲- بیمه حوادث گروهی

این بیمه برای تعداد بیش از ده نفر صادر شده و شرایط آن با توجه به نیاز بیمه گذار تنظیم می گردد که اهم آن شامل:

بیمه حوادث ۲۴ ساعته، بیمه حوادث ناشی از کار و حرفه، بیمه حوادث ایام ماموریت، بیمه حوادث ورزشی، بیمه حوادث توریستی و مسافرتی، بیمه حوادث تحصیلی.

۳- بیمه حوادث خانواده

این بیمه نام کلیه افراد خانواده را در مقابل حوادث در تمام ساعات شبانه روز در داخل و خارج از کشور بیمه می نماید.

۴- بیمه مسافرت به خارج از کشور

اشخاصی که قصد مسافرت به خارج کشور را دارند تحت پوشش این بیمه نامه قرار می گیرند و اعتبار آن در خارج از کشور بوده و کلیه خدمات با توجه قرارداد فی مابین مطابق با شر


ادامه مطلب

بیمه هواپیما

در این زمینه تعهدات بیمه‌گر شامل، جبران هزینه های خسارت و زیانهای وارده به هواپیما درصورت از بین رفتن یا آسیب دیدگی هواپیما بر اثر وقوع خطرات مشمول بیمه باشد ضمنا“ در این بخش هزینه های مربوط به فرود اضطراری هواپیما، هزینه های امداد و نجات هواپیما و هزینه های پاکسازی باند فرودگاه طبق شرایط بیمه نامه قابل پرداخت می‌باشد از جمله بیمه نامه های دیگر تحت عنوان بیمه نامه هواپیما می‌توان به بیمه نامه فرانشیز بدنه و بیمه نامه جنگ اشاره کرد.

بیمه نامه سرنشینان هواپیما شامل مسافرین و خدمه پروازی به دو صورت قابل ارائه خواهد بود یکی تحت عنوان بیمه نامه حوادث سرنشینان با تعهدات فوت و نقص عضو از زمان سوار شدن به هواپیما تا زمانیکه از هواپیما پیاده می‌شوند و دیگری تحت عنوان بیمه‌نامه مسئولیت قانونی سرنشینان با تعهدات فوت و نقص عضو هزینه‌های درمانی از زمان سوار شدن به هواپیما تا زمانیکه از هواپیما پیاده می شوند.

بیمه نامه مسئولیت قانونی نسبت به اشخاص ثالث (غیر از مسافرین )چنانچه در نتیجه برخورد هواپیما و یا سقوط اشخاص و یا اشیاء از هواپیما خساراتی به اشخاص ثالث وارد شود طبق رأی محاکم صالحه بیمه‌گر خسارات وارده را جبران می‌نماید.

بیمه نامه مسئولیت بار همراه مسافرین
بیمه نامه مسئولیت کالای حمل شده توسط هواپیما
بیمه لوزام یدکی هواپیما
بیمه نامه فقدان گواهی پرواز خلبانان، کمک خلبانان و مهندسین پرواز.

◾ ️نحوه چگونگی دریافت خسارت شخص ثالث و خصوصا افت قیمت خودرو یکی از سوال های همیشگی رانندگان بوده است. به برخی از این سوالات پاسخ داده ایم که در ادامه می خوانید:

تصادفی برای من رخ داد که پلیس راننده مقابل را مقصر شناخت، با توجه به خسارت بالای وارده به خودروی اینجانب سوالات زیر برایم پیش امده:

۱٫ هزینه مربوط به انتقال خودروی من به پارکینگ به عهده کیست؟
۲٫ ایا راننده مقصر بدون دریافت رضایت اینجانب می تواند خودروی خود را از پارکینگ ترخیص کند؟
۳٫ با توجه به اینکه راننده مقصر فاقد گواهینامه بوده، آیا می توان از وی در محاکم قصایی شکایت کرد؟
۴٫ برای دریافت خسارت ناشی از افت قیمت خودرو به شورای حل اختلاف مراجعه کردم، آیا مقصر می‌تواند از پرداخت خسارت سرباز زند؟
۵٫ ایا دریافت خسارت از بیمه به منزله رضایت بنده از مقصر و بلا اثر شدن شکایت افت خودرو خواهد بود؟
۶٫ اگر خودرو توقیف نباشد، چطور می توان خسارت وارده را از مقصر دریافت کرد.

پاسخ کارشناس :

1 . اولاً رسیدگی به ضرر و زیان ناشی از جرم بدون تقدیم دادخواست ممکن نیست؛ لکن شاکی می تواند در معیت رسیدگی به جرم، دادخواست ضرر و زیان ناشی از جرم را نیز به دادگاه کیفری تقدیم کند، به شرط آنکه جرمی به وقوع پیوسته باشد، در ما نحن فیه، اگر تصادف منتهی به جرح و ایراد ضرب غیر عمدی نبوده باشد، جرمی به وقوع نپیوسته؛ لذا تقاضای خسارت حسب مورد در صلاحیت دادگاه حقوقی یا شورای حل اختلاف با تقدیم دادخواست می باشد.
در خصوص هزینه پارکینگ نیز باید بیان داشت که جزئی از متفرعات دعوا می باشد که از باب مسئولیت مدنی و ضمان قهری بر عهده مقصر (کسی که نتیجه عمل مستند به اوست ضامن است)، می باشد.
۲٫ استرداد خودرو به مالک نیز از اختیارات قاضی است و نیازی به رضایت مجنی علیه و متضرر نخواهد داشت.
۳٫ تصدی وسیله نقلیه بدون گواهینامه از جمله جرایم غیر قابل گذشت می باشد. لذا رسیدگی به آن نیازی به شکایت شاکی خصوصی ندارد و رسیدگی بدان به محض اطلاع مقام قضایی ضروری است؛ لکن با توجه به میزان مجازات آن باید بیان داشت که رسیدگی به این موضوع در صلاحیت دادگاه کیفری دو می باشد.
۴٫ خسارت ناشی از افت قیمت خودرو نیز جزءِ خسارات مادی ناشی از مسئولیت مدنی است که در صورت محکومیت فرد، وفق مقررات می بایست اجرا شود و ضمانت اجرای دعاوی حقوقی را دارا می باشد.
۵٫ تاسیس بیمه، تعهدی به نفع ثالث است که در خصوص جنبه حقوقی و مالی پرداخت توسط بیمه همانند پرداخت توسط محکوم علیه است و دین ساقط می گردد. لکن پرداخت خسارت مالی توسط بیمه تاثیری در جرم و مجازات ندارد.
۶٫ دریافت خسارت صرفاً مستلزم توقیف خودرو نیست. اجرای حکم حقوقی ضمانت اجراهای خاص خود را دارد؛ هرچند ممکن است منتهی به توقیف همان خودرو گردد.

تفریح و سرگرمی

روزنامه

پیوندهای روزانه

نظرسنجی

ميزان رضايت خود را از سايت اعلام كنيد